EPDM Kauçuk Ne Kadar Güçlüdür?

EPDM Kauçuk Ne Kadar Güçlüdür?

 

EPDM kauçuğun kullanımı, son birkaç yılda güç ve dayanıklılığa sahip olduğu için arttı. Çatı ve otomotiv endüstrisinde en yaygın olarak kullanılan bu güçlü malzeme, bulabileceğiniz en dayanıklı insan yapımı kauçuklardan biri olarak ün kazanmıştır. Çok sayıda çalışma, EPDM kaucuğunun esnekliğini ve gücünü desteklemiştir ve bunun hem laboratuvar ortamında hem de gerçek yaşam ortamlarında kanıtlamıştır. EPDM kauçuk, uygun şekilde bakıldığı takdirde 50 yıla kadar dayanabilir. Ancak, EPDM kaucuğu ne kadar güçlüdür ve onu böyle yapan nedir?
EPDM Kauçuk Nedir?
EPDM (etilen propilen dien monomer) kauçuğu, iki ana bileşenden oluşan insan yapımı bir malzemedir; bunlar, yağ ve doğal camlardan elde edilen etilen ve propilen’dir. Malzeme, bir dizi farklı şeye son derece dayanıklı olacak şekilde yapılmıştır, bu nedenle çatı malzemeleri ile bu kadar yaygın olarak kullanılmaktadır.
EPDM Kauçuğu Güçlü Yapan Nedir?

EPDM’nin ne kadar güçlü olduğunu belirlerken devreye giren birçok faktör vardır. Birincisi, iki güçlü bileşenden yapılmış olmasıdır. Sert ortamlara dayanacak şekilde tasarlanmıştır, bu da onu kauçuk çatı kaplama için mükemmel malzeme yapan şeydir. İşte onu bu kadar güçlü yapan şeylerden birkaçı:
Sıcaklık
EPDM kauçuk, sert sıcaklıklara dayanabilir. Alternatif çatı kaplama malzemelerine kıyasla hem aşırı yüksek hem de düşük sıcaklıklarda test edilmiştir ve çok iyi tutunur. Bu, tüm yıl boyunca koruma için uygun hale getirir.


Çevre
EPDM’nin ozona, UV’ye ve çoğu genel hava koşullarına dayanabileceği yaygın olarak kabul edilmektedir. Bu, onu keçe çatı gibi malzemelerin üzerine koyar ve güneş parlasın ya da yağmur yağsın, iyi performans gösterdiği anlamına gelir.
Yırtılma Mukavemeti

Bunun gibi malzemelerin güçlü olup olmadığını belirlemeye yardımcı olan ana şeylerden biri, yırtılmama yetenekleridir. EPDM’nin büyük miktarda yırtılma mukavemetine sahip olduğu bulunmuştur, bu da herhangi bir delik veya yırtık olasılığınız olmadığı anlamına gelir. Ayrıca yoğuşma ve sızıntılardan dolayı neme ve çürümeye neden olabilecek organik maddeler içermez. Yosun tutmaz. EPDM’nin bu alanlarda güçlü olması onu bu kadar popüler bir malzeme yapıyor. Küçük kırılmalar meydana gelse bile, EPDM’nin onarımı kolay olma avantajı da vardır.

Uygulamanız için doğru ve dayanıklı kauçuk malzemeyi seçtiğinizden emin olmak için bugün ENS Kauçuk‘taki bir teknik uzmanla görüşün. Daha fazla bilgi için bize +90 536 762 9956 numaralı telefondan veya info@enskaucuk.com.tr e-posta adresinden ulaşabilirsiniz.