Hangi kauçuk malzemeler yüksek ısıya dayanabilir?

Hangi kauçuk malzemeler yüksek ısıya dayanabilir?

Aşırı ısı, kauçuk malzemeleri kademeli olarak bozarak performansın düşmesine ve erken arızaya neden olabilir. Bu nedenle, yüksek sıcaklık uygulamaları, ne olursa olsun güvenilir performans sunan yüksek sıcaklığa dayanıklı kauçuk ürünler gerektirir. Bu makalede, ENS Kauçuk, mevcut en iyi aşırı sıcaklık için dayanıklı kauçuk malzemelerine yönelik bilgileri sunuyoruz. Sürekli sıcaklığın 85 °C’nin üzerinde olduğu uygulamalarda doğal kauçuk kullanılmamalıdır. Bazı yüksek sıcaklık uygulamaları için bu, yeterince yüksek değildir. Bununla birlikte, bazı sentetik kauçuk sınıfları, 300 °C’yi aşan üstün ısı direnci sağlamak için kimyasal olarak tasarlanmıştır. İşte burada ENS Kauçuk’ta kullandığımız en etkileyici yüksek sıcaklığa dayanıklı kauçuk malzemelerden beşi için kılavuzumuz.
Silikon
Silikon, mevcut bir aşırı sıcaklık kauçuğudur. 305 °C’ye kadar sıcaklıklara dayanabilen bazı bileşiklerle olağanüstü yüksek sıcaklık direnci sunar. UV, ozon ve hava koşullarına maruz kalmayı içeren uygulamalar için uygun olmasına rağmen, silikonun belirli sıcaklıklarda kullanılması önerilmez ve her zaman gerekli mekanik özellikleri sunmayabilir. Silikon yüksek mukavemetli bir malzeme değildir ve kolayca yırtılır. Bununla birlikte, standart silikondan daha iyi yırtılma direnci sağlayan özel bileşik kalitelerimiz var. Florosilikon ayrıca yüksek sıcaklık stabilitesi sunar, ancak ilave kimyasal direnç sağlar.

FKM (Viton®)
FKM, genellikle DuPont’un Viton® marka adıyla anılan bir floroelastomer ailesidir. FKM, çok yüksek sıcaklıklarda bile iyi mekanik özelliklerini ve kimyasal direncini (yağlar, yakıtlar, yağlayıcılar ve çoğu mineral asit) koruyan mükemmel bir yüksek sıcaklığa dayanıklı kauçuktur.
CSM (Hipalon)
CSM (ABD’de CSPE), şu anda feshedilmiş DuPont markası Hypalon tarafından en iyi bilinen başka bir sentetik kauçuktur. Kimyasal adını veren klorosülfonatlı polietilen kauçuk, +120 °C’ye kadar kuru ısıya karşı mükemmel direnç sunar. CSM ayrıca kürlendiğinde ozon, UV, hava koşullarına ve aşındırıcı kimyasallara karşı mükemmel direnç sağlar. CSM, iyi elektriksel özellikler, düşük yanıcılık ve düşük gaz geçirgenliği sergiler. Bununla birlikte, bu yüksek sıcaklığa dayanıklı kauçuk malzeme, nispeten zayıf yakıt direnci ve düşük sıkıştırma seti sunar.
HNBR
Hidrojene akrilonitril-bütadien kauçuk (HNBR), bütadien içindeki doymamış bağların hidrojenasyonu yoluyla geleneksel nitril kauçuktan türetilen benzersiz bir elastomerdir. HNBR, +150 °C’ye kadar geleneksel nitrilden çok daha yüksek sıcaklıklara dayanabilen son derece yüksek sıcaklığa dayanıklı bir kauçuktur. HNBR ayrıca yağlara, yakıtlara, birçok kimyasala, buhara ve ozona karşı mükemmel direncin yanı sıra olağanüstü çekme ve yırtılma mukavemeti sunar. Aynı zamanda iyi bir aşınma direnci sunar. Bununla birlikte, bu özel aşırı sıcaklık kauçuğu nispeten pahalıdır ve aromatik yağlar veya polar organik çözücüler ile uyumsuzdur.
EPDM
Sentetik kauçuk, etilen-propilen-dien monomeri (EPDM), etilen, propilen ve dien monomerlerinin bir kopolimeridir. Bu sentetik yüksek sıcaklığa dayanıklı kauçuk, +150°C’ye kadar optimum performans göstererek mükemmel ısı direnci sunar. Ayrıca mükemmel yırtılma, aşınma, buhar ve sıkıştırma seti direnci sağlar. Seyreltik asitlere, ketonlara ve alkalilere karşı dirençli olan EPDM kauçuk, petrol bazlı yakıtlara, çoğu yağa ve polar olmayan solventlere karşı zayıf direnç sunar. EPDM, birçok olumlu özelliği, özellikle de ısıya dayanıklı özellikleri sayesinde genellikle daha düşük maliyetli bir polimer olarak kullanılır.


Uygulamanız için doğru yüksek sıcaklığa dayanıklı kauçuk malzemeyi seçtiğinizden emin olmak için bugün ENS Kauçuk’taki bir teknik uzmanla görüşün. Daha fazla bilgi için bize +90 536 762 9956 numaralı telefondan veya info@enskaucuk.com.tr e-posta adresinden ulaşabilirsiniz