Kauçuğun Serüveni

Kauçuğun Serüveni

Kauçuk, elastik bantlar, ayakkabılar, bone ve hortumlar gibi birçok ürünün yapımında kullanılan inanılmaz derecede yaygın ve çok yönlü bir malzemedir. Nitekim üretilen tüm kauçuğun yarısı araç lastikleri yapımına gidiyor. Böylesine hayati bir malzeme olarak kauçuk nasıl yapılır ve nereden gelir?

Kauçuğun Kökenleri

İnsanlar, 1000 yılı aşkın bir süredir kauçuğun dayanıklı ve elastik doğasını ürünler yapmak için kullanıyor. Kauçuğun erken biçimleri doğal kaynaklardan yapılmış olsa da, bu malzemeye olan talep arttıkça, bilim adamları, doğal malzemeyi taklit eden laboratuvarlarda yapay veya sentetik kauçuğu geliştirdiler. Günümüzde üretilen kauçuğun çoğu sentetik türdendir.

Doğal kauçuk, belirli ağaç türlerinden lateks adı verilen sıvı bir özün çıkarılmasıyla yapılır. Bu özü üreten 2500’den fazla ağaç türü vardır (karahindiba gibi bitkiler dahil), ancak kauçuk üretimi için kullanılan lateksin ezici çoğunluğu Hevea brasiliensis ağacından veya uygun bir şekilde adlandırılan kauçuk ağacından kaynaklanmaktadır. Bu ağaçlar Güney Amerika’ya özgüdür ancak bugün yaygın olarak Güneydoğu Asya’da bulunur.

Ağaçlardan lateks, ağaç kabuğu kesilerek ve akan özsuyu fincanlarda alınarak toplanır. Bu sürece “Tapping’’ denir. Özsuyunun katılaşmasını önlemek için amonyak eklenir. Daha sonra, pıhtılaşma adı verilen bir işlemle kauçuğu çıkarmak için karışıma asit eklenir. Bu yaklaşık 12 saat sürebilir.

Karışım daha sonra fazla suyu çıkarmak için silindirlerden geçirilir. Bu tamamlandığında, kauçuk katmanları tütsü odalarındaki rafların üzerine asılır veya havada kurumaya bırakılır. Birkaç gün sonra, işlenmeye hazır balyalar halinde katlanacaklar.

Sentetik Kauçuk

Birinci Dünya Savaşı sırasında doğal kauçuk kaynaklarının azaldığı zaman, Alman bilim adamları yapay kauçuğu geliştirdiler. Araştırma geliştirildikçe, bu ilk kauçuk formları doğal kauçuğa göre daha düşük kalitede olmasına rağmen, sentetik kauçuk gelişti. Günümüzde sentetik kauçuk, doğal kauçuk kadar güçlü ve güvenilirdir.

Sentetik kauçuk, bir laboratuvarda polimer moleküllerini birbirine bağlayarak yapıldığı için doğal kauçuktan farklıdır.

Kauçuk İşleme (Biz ne yapıyoruz?)

Hem doğal hem de sentetik kauçuğun kullanılabilir bir ürüne dönüştürülmesi için bir dizi işlemden geçmesi gerekir. Bu aşamalar, nihai ürünün kullanım amacına göre biraz uyarlanabilir.

İlk olarak, kauçuğu stabil hale getirmek için kimyasallar eklenir. Bu olmadan, kauçuk soğursa veya yüksek sıcaklıklarda yapışkan hale gelirse kırılgan hale gelir. Genel olarak, mukavemetini ve dayanıklılığını artırmak için kauçuk karışımına bir karbon siyahı dolgu maddesi eklenir.

Kauçuk daha sonra dikkatlice karıştırılır ve şekillendirilmeden önce soğumaya bırakılır. Kalenderleme adı verilen merdanelere itilerek veya ekstrüzyon olarak bilinen içi boş tüpler yapmak için deliklerden sıkılarak şekillendirilebilir.

Vulkanizasyon

Kauçuğu güçlü ve dayanıklı hale getirmek için nihayet vulkanizasyon olarak bilinen bir ısıl işlem aşamasından geçer. Bu, kauçuğun molekülleri arasında ekstra bağlar veya çapraz bağlantılar oluşturmak için kauçuğun (genellikle kükürt ile) pişirildiği yerdir, böylece kolayca parçalanmazlar. Charles Goodyear, sıcak bir sobanın üzerine biraz lastik düşürdüğünde ve ısının kauçuğu nasıl daha sert ve daha dayanıklı hale getirdiğini fark ettiğinde yanlışlıkla bu süreci keşfetti.

Vulkanizasyondan sonra, kauçuktan herhangi bir kusur çıkarılır ve daha sonra nihai ürün olarak şekillendirilir veya kalıplanır. Şimdiye kadarki en önemli icatlardan biri olan kauçuk, günümüzde çok yönlü kullanımın tadını çıkarmaya devam ediyor. Paspaslamadan contalara ve ekstrüzyonlara kadar çok çeşitli yüksek kaliteli kauçuk ürünlerine ihtiyacınız varsa, ENS Kauçuk’dan başkasına bakmanıza gerek yok.